Celulitída – čo je príčinou vzniku a ako sa jej dokážete zbaviť
Pomerančová koža, jamky,… aj pod týmito označeniami sa skrýva celulitída. Často sa na ňu pozerá negatívne. Ako na niečo neželané, ako na niečo, čo nezapadá do ideálu krásy. Napriek tomu ide o niečo normálne a prirodzené. Keď už sa vám na stehnách občas objaví kúsok pomarančovej kože, je to v poriadku, ak ste tak spokojné, rovnako ako je v poriadku to, ak sa s ňou rozhodnete zatočiť. Poďme sa pozrieť, aké sú príčiny jej vzniku a ako ju môžeme redukovať.
Čo to celulitída je?
Celulitídu chápeme ako metabolickú poruchu podkožného tkaniva v lokálnej oblasti, ktorú spôsobujú lymfatické zmeny. Táto tzv. pomarančová koža potom vzniká z dôvodu toho, že telo nie je schopné organizmus dostatočne zbaviť nadbytočného odpadového materiálu, toxínov a kyselín. Tie hrbolčeky, ktoré na koži vznikajú, sú teda tukové tkanivo, ktoré sa pretláča cez vláknité pásy v koži, ktoré ju spájajú so svalmi. Celulitída nie je len prebytočný tuk.
Vzniká síce zväčšovaním objemu tukových buniek, ale nie je to tuk, ktorý ich zväčšuje, ale nahromadené odpadové látky. Najčastejšie sa vyskytuje v oblasti stehien, zadku a bokov, teda v miestach, kde sa ženám ukladá tukové tkanivo v najväčšom množstve.
Aké sú príčiny celulitídy?
Povedali sme si, že celulitída vzniká v podkožnom tkanive. To má každý, rovnako ako tukové bunky. Prečo teda niekto celulitídu má a iný nie?
Hlavnou príčinou vzniku celulitídy sú genetické predispozície. V súvislosti s tým aj stav kože, rasa, vek, ale aj to, či sa nachádzate v období života, ako je puberta, menopauza či tehotenstvo, ktoré sú na toto náchylnejšie.
Okrem týchto faktorov, ktoré nemôžeme ovplyvniť, k zhoršeniu pomarančovej kože prispieva aj náš životný štýl. To, aké máme stravovacie návyky. Ak chcete hladké nohy, boky a zadoček, mali by ste sa vyhýbať tučným jedlám, nadmernej konzumácii cukru, ale aj soli. Rovnako škodlivé je pitie alkoholu a fajčenie. S tým súvisí aj to, či vystavujeme naše telo toxínom – tým vonkajším aj tým z potravy.
Príčinou jamiek môže byť aj nedostatočný príjem tekutín, ktorý má na starosti práve vyplavovanie toxínov a nežiaducich látok z tela.
Ak pravidelne užívate antikoncepciu, zbystrite. Aj tieto tabletky môžu mať vplyv na vzhľad vašej pokožky. Hormóny totiž hrajú v procese tvorby celulitídy výraznú rolu. Sú to práve zmeny v hormónoch ako estrogén, inzulín a hormóny štítnej žľazy, ktoré môžu byť súčasťou procesu jej vzniku. Ak dochádza k nižšej cirkulácii týchto hormónov, znamená to nižší prívod kyslíka k tukovým bunkám, čo vedie k horšiemu zbavovaniu sa odpadových látok.
Ako zatočiť s celulitídou? Vyskúšajte toto!
Ak vám celulitída prekáža a necítite sa kvôli nej komfortne, nevešajte hlavu. Jej prejavy sa dajú zmierniť, alebo dokonca úplne potlačiť. Skúste tieto naše tipy:
- Pravidelný pohyb
Ak vás trápi pokožka na stehnách a zadku, pravidelný pohyb je najlepší spôsob, ako zmierniť prejavy celulitídy. Skúste zaradiť svižné prechádzky s dlhým krokom – práve tie stimulujú lymfatické uzliny v slabinách.
Ďalšou možnosťou je aj joga, ktorá je svojimi pozíciami priamo zameraná na rozprúdenie lymfy – jej pohyb je veľmi prospešný.
Najefektívnejším spôsobom je kombinácia aeróbneho, vytrvalostného a silového tréningu. Pri silovom tréningu sa zamerajte na problémové partie. Vyskúšajte napríklad drepy, drepy s výskokom, zakopávanie, prenášanie váhy do strán, hip thrust alebo rumunský mŕtvy ťah.
- Pitný režim
Správny pitný režim je nesmierne dôležitý pre celkové zdravie vášho tela, no zároveň pomáha aj k lepšiemu vzhľadu pokožky. Voda telo nielen hydratuje a udržiava pokožku pevnú, pružnú a žiarivú, ale tiež vyplavuje škodliviny a toxíny, ktoré môžu prispievať ku vzniku celulitídy.
- Vyvážená strava
Spolu s pohybom je strava kľúčová v boji proti jamkám. Vyhýbajte sa najmä živočíšnym tukom, sladkostiam a nadmernému príjmu soli. Naopak, účinné sú potraviny bohaté na vitamín C, omega-3 mastné kyseliny a bielkoviny – tie pomáhajú odbúravať tuk, zlepšujú stav spojivových tkanív a podporujú tvorbu kolagénu.
- Masáže
Masáže podporujú prekrvenie pokožky. Vyskúšať ich môžete aj doma. Začnite jemným peelingom v sprche, pokračujte masážou teplou a studenou vodou. Potom môžu prísť na rad kefy a hubky, ktoré podporujú prúdenie krvi a regeneráciu tkanív – napríklad suché masážne kefy, masážne pomôcky alebo lufy.
- Lymfodrenáž
Lymfu môžete rozhýbať aj pomocou lymfodrenáže – veľmi jemnej masážnej techniky zameranej na oblasti, ktorými lymfa prechádza. Ľahkým tlakom sa opäť rozhýbe. Lymfodrenáž môže byť manuálna (rukami) alebo prístrojová (pomocou špeciálneho obleku, ktorý sa nafukuje a vytvára tlak na rôzne časti tela).
Lymfatické masáže prinášajú okrem zmiernenia celulitídy aj ďalšie benefity – pomáhajú pri opuchoch nôh, akútnych virózach či ochoreniach srdca, pečene alebo obličiek.
- Kozmetika a bylinky
Na úvod – neexistujú zázračné krémy, ktoré vás zbavia jamiek na stehnách či zadku. Prvým krokom k krajšej pokožke je zbavenie sa odumretej kože, ktorá môže pôsobiť unavene. Ideálny je napríklad peeling z kávovej usadeniny.
Účinné sú aj zábaly zo škorice a chilli alebo masáže brezovým olejom.
- Medicína
Ak ste vyskúšali všetko a stále nie ste spokojná s výsledkom, môžete sa obrátiť na dermatológa. Ten vám môže navrhnúť neinvazívne medicínske metódy – využíva sa infračervené žiarenie, kryolipolýza, rádiofrekvencia, ultrazvuk či laser.