DOPRAVA ZADARMO pri objednávkach nad 99 €.

Stresuje ma stres, čo s tým?

Vôbec sa ti nečudujeme. Vyhnúť sa mu nejde, ale môžeš sa ho snažiť skrotiť a pustiť ho k sebe len občas. Pretože nie každý stres ťa rozbije. Dlhodobý je ale šmejd, ktorý ti iba berie. Tak ho prekvap a niečo mu daj – ideálne K.O.

Než sa začneš ešte viac stresovať, mrkni na toto

4
1. Čo to vôbec stres je?
3
2. Ako proti nemu bojovať?
2
3. Prečo sa stres a spánok nekamoší?
1
4. Aký vplyv má na energiu?

Toto je stres, zoznam sa

Zažívaš ho, keď si vystavený mimoriadnym podmienkam (stresorom) a tvoje telo na ne reaguje. Je to vlastne odpoveď organizmu na atypickú záťaž. Automaticky sa snaží udržať na žive a predchádzať problémom. Aktivuje sa tak tvoja stresová os: hypotalamus → hypofýza → nadobličky.

Ovplyvňuje nielen náladu, ale aj fungovanie tela. Do neho sa vyplavuje adrenalín a noradrenalín, ktorý stojí za zvýšenou frekvenciou dýchania aj krvného tlaku. A potom prichádza na rad kortizol podporujúci ukladanie tuku, zvyšujúci glykémiu a znižujúci imunitu.

Foto-15

Stres, čo chceš

Najskôr sa pozrieme na ten príjemnejší – hovorí sa mu eustres, krátkodobý alebo aj akútny. To je ten, čo netrvá dlho a telo posilňuje. Burcuje ho k lepšiemu výkonu a pomáha s adaptabilitou.

Tvoje telo takto stresuje napríklad fyzická záťaž alebo riešenie náročných úloh. Či už v práci alebo doma. Keď to ale trvá veľmi dlho, môže sa prehupnúť do nie tak zlaté formy. A to je presne tá, ktorú nechceš podporovať.

Ale tento fakt nechceš

Zato distres (chronický stres) je intenzívny a dlhý. Fyziologické zmeny spôsobené stresovými hormónmi už neslúžia na aktiváciu mechanizmu „fight or flight“. Namiesto adaptácie tak prichádza postupný vyčerpanie organizmu.

A vôbec ovplyvňuje negatívne úplne všetko. Orgány, kardiovaskulárny systém alebo sliznice. Jednoducho ti urobí v tele trošku svinčík. A keď sa s tým nič nerobí, koleduješ si o dlhodobý zdravotný problém. Od infarktu cez cukrovku II. typu alebo napríklad problémy so zažívaním.

(Nie)nechá ťa na pokoji

Zbaviť sa ho nie je vôbec jednoduchý. Stres z tvojho života nikdy nezmizne, ale ten chronický môžeš minimalizovať. Napríklad tým, že hlavný stresor škrtneš zo svojho života. Lenže to nie vždy ide. Tipujeme, že asi len tak nedáš výpoveď alebo nesekneš so školou. To by dosť možno aj tak spôsobilo ďalší stres.

Často odporúčaná meditácia tiež nesadne každému. Dosť ale urobí nutrične vyvážená strava a dostatok odpočinku. A tiež úplne obyčajné veci, čo ťa bavia a upokojujú. Skús sa zastaviť, uvoľniť sa a spomaliť dych. Hlavne sa ale neboj povedať o pomoc.

Prvá pomoc proti stresu

Kapsule nabitý adaptogénmi a vedecky overenými účinnými látkami. Narovinu, tvoj stresor nevyzmizíkujú. Ale ukľudňujú a dávaj do pohody telo i hlavu.

 

Spánok a stres sa fakt nemusia

Ich pocity sú vzájomné, a tak si navzájom dopriavajú. A ty sa potom točíš v kruhu. Nedostatok spánku zvyšuje hladinu stresu – stres zase spôsobuje nespavosť alebo nočné mory. Takže jednoducho nespíš, pretože si v strese. Zároveň si furt vo väčšom strese, pretože nespíš.

Prerušovaný spánok priamo ovplyvňuje trojicu kľúčových hormónov – adrenalínu, noradrenalínu a kortizolu. Keď totiž zaberieš, ich hodnoty sú najnižšie. Akonáhle sa ale začneš budiť, zase vystrelí a tým pádom sa ti horšie zaspáva aj spí.1

Foto-16

Tak konečne S.P.I.

Tieto kapsule ťa upokoja a ukolísaj k spánku. Rob to pomocou zmesi účinných bylín a skvele vstrebateľnému horčíku. Obsahujú navyše L-theanín, ktorý pomáha s relaxáciou.

 

Energia je nedostatkový tovar

Nielen v dnešnom uponáhľanom svete, ale aj v tvojom vystresovanom tele. Ten jej samozrejme vysáva a žmýka. Kortizol a adrenalín dávajú na druhú koľaj telesné funkcie, ktoré nepovažujú za nevyhnutné. A ktoré neslúži k obrannému mechanizmu „f dlhodobo to telo nevydržíight or flight“.

Hladina cukru v krvi a tep rastie, aby sa dostatočne zásobili svaly. Jasne, znie to skvele, ale. A tie psychicky tiež nie.

Foto-1-3

Chronický stres ťa vyčerpáva, pretože:

  • endokanabinoidný systém2, ktorý sa podieľa aj na energii a regulácii stresu, pri dlhodobej záťaži prestáva fungovať,
  • produkuješ nedostatok neurotransmiterov serotonínu a dopamínu3, ktoré sa výrazne podieľajú na našej nálade, energii aj motivácii,
  • sa ti zníži hladina hormónov štítnej žľazy4 a tým dôjde k spomaleniu metabolizmu a zvýšeniu únavy,
  • budeš mať oslabenú imunitu. Takže skôr chytíš vírusy – a tie útočia na mitochondrie5, tzv. zásobárne energie.

Tak sa trochu nakopni

Existuje mnoho doplnkov, ktoré ti dodajú energiu. A napríklad Herbum adiposum spaľovač má na ňu a sústredenie tiež priamy vplyv (skúškový alert). Kto by to bol do neho riek.

 





Proteín nie je zázračný prášok na chudnutie. Pretože nič také jednoducho neexistuje. Ale kvalitný a hlavne dostatočný príjem bielkovín ti môže sakra pomôcť.

 

Daniel Sosýn
Konateľ spoločnosti
Pri štúdiu medicíny som zistil, ako telo funguje a čo potrebuje. Lenže dostať do seba športovú výživu bolelo – hlavne teda moje chuťové poháriky. Preto som napokon prestal hľadať a začal tvoriť. Aby stopercentne fungovala aj chutila. Ako doktor a športovec potvrdzujem, že zdravie nemusí byť utrpenie. Naopak by sme si ho mali užívať.

Kam ďalej?

Metódy spracovania proteínu ako základ jeho kvality

Proteínové prípravky sú spracovávané rôznymi metódami, ktoré určujú aj ich výslednú kvalitu a cenu…

Ako a kedy dávkovať proteín? Tajomstvo je v individualite každého z nás

Objav, ako správne dávkovať proteín v závislosti na tvojej individuálnej potrebe a dennom režime. Poradíme ti, kedy najlepšie využiješ konkrétne druhy proteínu…




Zdroje:

  1. https://www.tigis.cz/images/stories/Bolest/2009/02/05_Yamamotova_bolest_2_09_web_zabezp.pdf
  2. https://doi.org/10.1038/npp.2015.166
  3. https://doi.org/10.1038/s12276-020-00532-4
  4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3148770/
  5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7998235/

Skúsenosti s Protein&Co.

Od profíkov cez trénerov až po rekreačných športovcov

  • MUDr. Daniel Sosýn

    konateľ spoločnosti

    Dan vyštudoval Lekársku fakultu Univerzity Palackého. Je nadšencom bojových športov a fitness všeobecne. Sám si zažil vo fitku to trápenie, ktoré poznáme všetci - Trpíš nepožívateľné chute proteínov len preto, že do seba chceš dostať trochu bielkovín. Preto sa rozhodol založiť Protein & Co. , pretože verí, že aj na športovú výživu sa človek môže tešiť.

Grafický návrh vytvoril a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & techka s.r.o.